AVX Corporation SR071A271KAATR2
SR071A271KAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A271KAATR2
Brief Description
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A271KAATR2.pdf
Availability of SR071A271KAATR2
QUANTITY
SR071A271KAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A271KAATR2
Internal Part NumberEIS-SR071A271KAATR2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A271KAATR2
Related LinksSR071A2, SR071A271KAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A271KAATR2 Details Description
Related parts for SR071A271KAATR2
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
INS CR ANVIL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
FUSE 7.2KV 100AMP 3" AIR datasheet.pdf