AVX Corporation SR071A330JAATR1
SR071A330JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A330JAATR1
Brief Description
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A330JAATR1.pdf
Availability of SR071A330JAATR1
QUANTITY
SR071A330JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A330JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR071A330JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A330JAATR1
Related LinksSR071A3, SR071A330JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A330JAATR1 Details Description
Related parts for SR071A330JAATR1
FIXED IND 33UH 471MA 1.37 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SSD 72GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
NTC THERMISTOR datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CHAIN BEAD METAL 30" datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 1HEADER 3LD 6" datasheet.pdf