AVX Corporation SR071A331KAATR1
SR071A331KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A331KAATR1
Brief Description
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A331KAATR1.pdf
Availability of SR071A331KAATR1
QUANTITY
SR071A331KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A331KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR071A331KAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A331KAATR1
Related LinksSR071A3, SR071A331KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A331KAATR1 Details Description
Related parts for SR071A331KAATR1
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC PLD 10NS 20DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 43.4A TO220AB datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS RT ANG GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 9V OUTPUT DIP datasheet.pdf