AVX Corporation SR071A390JARAP2
SR071A390JARAP2 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A390JARAP2
Brief Description
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A390JARAP2.pdf
Availability of SR071A390JARAP2
QUANTITY
SR071A390JARAP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A390JARAP2
Internal Part NumberEIS-SR071A390JARAP2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A390JARAP2
Related LinksSR071A3, SR071A390JARAP2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A390JARAP2 Details Description
Related parts for SR071A390JARAP2
IC REG LDO 2.5V SOT223 datasheet.pdf