AVX Corporation SR071A390JARTR1
SR071A390JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A390JARTR1
Brief Description
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A390JARTR1.pdf
Availability of SR071A390JARTR1
QUANTITY
SR071A390JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A390JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR071A390JARTR1
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A390JARTR1
Related LinksSR071A3, SR071A390JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A390JARTR1 Details Description
Related parts for SR071A390JARTR1
TRIAC SENS GATE 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
NEEDLE BLACK 20 GA TAPER TIP 100 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf