AVX Corporation SR071A391JARTR1
SR071A391JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR071A391JARTR1
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A391JARTR1.pdf
Availability of SR071A391JARTR1
QUANTITY
SR071A391JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A391JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR071A391JARTR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A391JARTR1
Related LinksSR071A3, SR071A391JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A391JARTR1 Details Description
Related parts for SR071A391JARTR1
TRIAC 400V 15A TO220 datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 2POS .156 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.55A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 700KHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED PANEL YLW DIFF 5V SNAP 6"LD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 360MA 730 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO-214AC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf