AVX Corporation SR071A471KAR
SR071A471KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR071A471KAR
Brief Description
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR071A471KAR.pdf
Availability of SR071A471KAR
QUANTITY
SR071A471KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071A471KAR
Internal Part NumberEIS-SR071A471KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071A471KAR
Related LinksSR071A, SR071A471KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071A471KAR Details Description
Related parts for SR071A471KAR
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 500V 1111 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 15A TO220AB datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 8-DIP datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 256CQFP datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 157MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf