AVX Corporation SR071C102KAA
SR071C102KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR071C102KAA
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR071C102KAA.pdf
Availability of SR071C102KAA
QUANTITY
SR071C102KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071C102KAA
Internal Part NumberEIS-SR071C102KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071C102KAA
Related LinksSR071C, SR071C102KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071C102KAA Details Description
Related parts for SR071C102KAA
Connector Receptacle 70 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 3.11K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 500mA, 800mA (Flash) Camera Flash 12-WLCSP (2x1.6) datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf