AVX Corporation SR071C332KARAP2
SR071C332KARAP2 picture photo
Mfg. Part Number
SR071C332KARAP2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR071C332KARAP2.pdf
Availability of SR071C332KARAP2
QUANTITY
SR071C332KARAP2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR071C332KARAP2
Internal Part NumberEIS-SR071C332KARAP2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR071C332KARAP2
Related LinksSR071C3, SR071C332KARAP2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR071C332KARAP2 Details Description
Related parts for SR071C332KARAP2
CAP CER 68PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 15V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPLICE 800-2600 CMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
TFT COLOR LCD W/LED BCK LT datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf