AVX Corporation SR072A4R7DARTR2
SR072A4R7DARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR072A4R7DARTR2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 200V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR072A4R7DARTR2.pdf
Availability of SR072A4R7DARTR2
QUANTITY
SR072A4R7DARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR072A4R7DARTR2
Internal Part NumberEIS-SR072A4R7DARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR072A4R7DARTR2
Related LinksSR072A4, SR072A4R7DARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR072A4R7DARTR2 Details Description
Related parts for SR072A4R7DARTR2
CAP TANT 1UF 10V 20% 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 240VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO204AL datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-89 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf