AVX Corporation SR075A471KARTR1
SR075A471KARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR075A471KARTR1
Brief Description
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR075A471KARTR1.pdf
Availability of SR075A471KARTR1
QUANTITY
SR075A471KARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075A471KARTR1
Internal Part NumberEIS-SR075A471KARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075A471KARTR1
Related LinksSR075A4, SR075A471KARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075A471KARTR1 Details Description
Related parts for SR075A471KARTR1
TRANS PNP 120V 0.05A SOT-323 datasheet.pdf
SENSOR DIFF PRESS -7.25-0PSI MAX datasheet.pdf
PROBE PIN TIP BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E YELLOW 25' datasheet.pdf
CONN HEADER 95POS TYPE AB VERT datasheet.pdf
CAM POSITIONER 16 PNP OUT PANEL datasheet.pdf
CONN BOOT RCPT .250 BLACK datasheet.pdf
RES 560 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf