AVX Corporation SR075A560JAA3159
SR075A560JAA3159 picture photo
Mfg. Part Number
SR075A560JAA3159
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR075A560JAA3159.pdf
Availability of SR075A560JAA3159
QUANTITY
SR075A560JAA3159 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075A560JAA3159
Internal Part NumberEIS-SR075A560JAA3159
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075A560JAA3159
Related LinksSR075A56, SR075A560JAA3159 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075A560JAA3159 Details Description
Related parts for SR075A560JAA3159
RES SMD 374 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
LRGE DIG RK SW -M02- LNNS datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
D38999/20WJ35AA W/ PC CONT datasheet.pdf
5600UF 16V 19.05X41.28 85C AXI datasheet.pdf