AVX Corporation SR075C102MAATR1
SR075C102MAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR075C102MAATR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C102MAATR1.pdf
Availability of SR075C102MAATR1
QUANTITY
SR075C102MAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C102MAATR1
Internal Part NumberEIS-SR075C102MAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C102MAATR1
Related LinksSR075C1, SR075C102MAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C102MAATR1 Details Description
Related parts for SR075C102MAATR1
IC TRANSMITTER 4-20MA 16-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 24POS 5MM datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
LED T1 3/4 MGT 630NM RED 28VDC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 125VDC datasheet.pdf