AVX Corporation SR075C103KAA
SR075C103KAA picture photo
Mfg. Part Number
SR075C103KAA
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C103KAA.pdf
Availability of SR075C103KAA
QUANTITY
SR075C103KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C103KAA
Internal Part NumberEIS-SR075C103KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C103KAA
Related LinksSR075C, SR075C103KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C103KAA Details Description
Related parts for SR075C103KAA
MOSFET N-CH 25V 30A DPAK datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 RW SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 12W datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
2200UF 63V 25X25MM 85C 5000H datasheet.pdf
Isolated, High-Density, Eighth-Brick 100W DC/DC Converters datasheet.pdf