AVX Corporation SR075C104KAT
SR075C104KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR075C104KAT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C104KAT.pdf
Availability of SR075C104KAT
QUANTITY
SR075C104KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C104KAT
Internal Part NumberEIS-SR075C104KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C104KAT
Related LinksSR075C, SR075C104KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C104KAT Details Description
Related parts for SR075C104KAT
CONN RING 14-16 AWG #10 PL-GRIP datasheet.pdf
SHT METAL SCREW PAN PHILLIPS #8 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONTROL RLY CURRENT 24VDC .1-10A datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 200POS .050 SMD datasheet.pdf
LINE CORD HPR1 NEMA5-15P datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf