AVX Corporation SR075C104KAT
SR075C104KAT picture photo
Mfg. Part Number
SR075C104KAT
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C104KAT.pdf
Availability of SR075C104KAT
QUANTITY
SR075C104KAT Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C104KAT
Internal Part NumberEIS-SR075C104KAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C104KAT
Related LinksSR075C, SR075C104KAT Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C104KAT Details Description
Related parts for SR075C104KAT
IDC CABLE - MKR60K/MC60M/MCE60K datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-TSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO247AC datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 7/8" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG RED 100' datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS MATE-N-LOK BLK datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 6POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 2W SMBG datasheet.pdf
SHIELD,EMI RCPT,36 POSN,CHAMP datasheet.pdf
M5 4 POS FEMALE STRT-BLNT 2MTR datasheet.pdf