AVX Corporation SR075C153KAATR1
SR075C153KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR075C153KAATR1
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C153KAATR1.pdf
Availability of SR075C153KAATR1
QUANTITY
SR075C153KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C153KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR075C153KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C153KAATR1
Related LinksSR075C1, SR075C153KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C153KAATR1 Details Description
Related parts for SR075C153KAATR1
CONN HEADR BRKWAY .100 06POS STR datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SMD3 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 16POS 30AU datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK NEMA 4-18AWG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 11POS SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 80POS datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
1681 APPLIANCE INLET 16A 155C datasheet.pdf