AVX Corporation SR075C333KAATR1
SR075C333KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR075C333KAATR1
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C333KAATR1.pdf
Availability of SR075C333KAATR1
QUANTITY
SR075C333KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C333KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR075C333KAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C333KAATR1
Related LinksSR075C3, SR075C333KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C333KAATR1 Details Description
Related parts for SR075C333KAATR1
IC OPAMP INSTR 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .072DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 112QFP datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT 20-PLCC datasheet.pdf
IC COMPANDOR DUAL GAIN 16-SOIC datasheet.pdf
IC VOLT-LVL TRANSL 1BIT SOT23-6 datasheet.pdf
IC CTLR HOT SWAP DUAL 24-QFN datasheet.pdf
ANT 1710-1880MHZ 7.5DBI N MALE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf