AVX Corporation SR075C471KAA3159
SR075C471KAA3159 picture photo
Mfg. Part Number
SR075C471KAA3159
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C471KAA3159.pdf
Availability of SR075C471KAA3159
QUANTITY
SR075C471KAA3159 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C471KAA3159
Internal Part NumberEIS-SR075C471KAA3159
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C471KAA3159
Related LinksSR075C47, SR075C471KAA3159 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C471KAA3159 Details Description
Related parts for SR075C471KAA3159
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-DIP datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf