AVX Corporation SR075C471KAATR1
SR075C471KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR075C471KAATR1
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C471KAATR1.pdf
Availability of SR075C471KAATR1
QUANTITY
SR075C471KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C471KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR075C471KAATR1
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C471KAATR1
Related LinksSR075C4, SR075C471KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C471KAATR1 Details Description
Related parts for SR075C471KAATR1
IDC CABLE - MKR34A/MC34G/MKR34A datasheet.pdf
TXRX IEEE TTL COMPATIBLE 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ERGO-DIE MQS 0.08-0.22 datasheet.pdf
LIGHT STRIP HP 9LEDS COOL WHITE datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf