AVX Corporation SR075C472KARTR2
SR075C472KARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR075C472KARTR2
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C472KARTR2.pdf
Availability of SR075C472KARTR2
QUANTITY
SR075C472KARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C472KARTR2
Internal Part NumberEIS-SR075C472KARTR2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C472KARTR2
Related LinksSR075C4, SR075C472KARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C472KARTR2 Details Description
Related parts for SR075C472KARTR2
RES SMD 158KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM TO236-3 datasheet.pdf
FAN TRAY 6 FANS 19X1.71X12.95" datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf