AVX Corporation SR075C472KARTR2
SR075C472KARTR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR075C472KARTR2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
SR075C472KARTR2.pdf
Availability of SR075C472KARTR2
QUANTITY
SR075C472KARTR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075C472KARTR2
Internal Part NumberEIS-SR075C472KARTR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075C472KARTR2
Related LinksSR075C4, SR075C472KARTR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075C472KARTR2 Details Description
Related parts for SR075C472KARTR2
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
MIC PIEZO ANALOG OMNI -69DB datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
BIT TORX TR T25S 1.97" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEADER 13POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf