AVX Corporation SR075E103MAATR2
SR075E103MAATR2 picture photo
Mfg. Part Number
SR075E103MAATR2
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR075E103MAATR2.pdf
Availability of SR075E103MAATR2
QUANTITY
SR075E103MAATR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR075E103MAATR2
Internal Part NumberEIS-SR075E103MAATR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR075E103MAATR2
Related LinksSR075E1, SR075E103MAATR2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR075E103MAATR2 Details Description
Related parts for SR075E103MAATR2
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH DL TRIP SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
PULL N' SHRINK TUBING .500 datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 80MA SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf