Caddock Electronics Inc. SR10-0.010-1%
SR10-0.010-1% picture photo
Mfg. Part Number
SR10-0.010-1%
Brief Description
RES 0.01 OHM 1W 1% SR10
Datasheet Download
SR10-0.010-1%.pdf
Availability of SR10-0.010-1%
QUANTITY
SR10-0.010-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of SR10-0.010-1%
Internal Part NumberEIS-SR10-0.010-1%
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-15°C ~ 105°C
Package / CaseSR10
Supplier Device PackageSR10
Size / Dimension0.365" L x 0.090" W (9.27mm x 2.29mm)
Height0.385" (9.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR10-0.010-1%
Related LinksSR10-0, SR10-0.010-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
SR10-0.010-1% Details Description
Related parts for SR10-0.010-1%
RELAY TIME DELAY DPDT 120 VAC 8 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf