Caddock Electronics Inc. SR10-0.050-1%
SR10-0.050-1% picture photo
Mfg. Part Number
SR10-0.050-1%
Brief Description
RES 0.05 OHM 1W 1% SR10
Datasheet Download
SR10-0.050-1%.pdf
Availability of SR10-0.050-1%
QUANTITY
SR10-0.050-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of SR10-0.050-1%
Internal Part NumberEIS-SR10-0.050-1%
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C
Operating Temperature-15°C ~ 105°C
Package / CaseSR10
Supplier Device PackageSR10
Size / Dimension0.365" L x 0.090" W (9.27mm x 2.29mm)
Height0.385" (9.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR10-0.050-1%
Related LinksSR10-0, SR10-0.050-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
SR10-0.050-1% Details Description
Related parts for SR10-0.050-1%
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 150MW SOT523 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 20MM NPN datasheet.pdf
CAP ALUM 860UF 450V SCREW datasheet.pdf
SGE1510-2-1070A-2500C datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSHRINK DUAL WALL 6MM X 4' datasheet.pdf
26500 61C 61#20 SKT PLUG datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 400W datasheet.pdf