Caddock Electronics Inc. SR10-0.10-1%
SR10-0.10-1% picture photo
Mfg. Part Number
SR10-0.10-1%
Brief Description
RES 0.1 OHM 1W 1% SR10
Datasheet Download
SR10-0.10-1%.pdf
Availability of SR10-0.10-1%
QUANTITY
SR10-0.10-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of SR10-0.10-1%
Internal Part NumberEIS-SR10-0.10-1%
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient-50/ +100ppm/°C
Operating Temperature-15°C ~ 105°C
Package / CaseSR10
Supplier Device PackageSR10
Size / Dimension0.365" L x 0.090" W (9.27mm x 2.29mm)
Height0.385" (9.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR10-0.10-1%
Related LinksSR10-0, SR10-0.10-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
SR10-0.10-1% Details Description
Related parts for SR10-0.10-1%
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
ASW 3592.0021.61 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 102 I/O 144TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
SMA PGTL W/RA PLG RG-174 4" datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT PLUG datasheet.pdf
15000UF 10V 18X35,5 datasheet.pdf