Caddock Electronics Inc. SR10-0.20-1%
SR10-0.20-1% picture photo
Mfg. Part Number
SR10-0.20-1%
Brief Description
RES 0.2 OHM 1W 1% SR10
Datasheet Download
SR10-0.20-1%.pdf
Availability of SR10-0.20-1%
QUANTITY
SR10-0.20-1% Order Process
Ship out your order
Specifications of SR10-0.20-1%
Internal Part NumberEIS-SR10-0.20-1%
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient-50/ +100ppm/°C
Operating Temperature-15°C ~ 105°C
Package / CaseSR10
Supplier Device PackageSR10
Size / Dimension0.365" L x 0.090" W (9.27mm x 2.29mm)
Height0.385" (9.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR10-0.20-1%
Related LinksSR10-0, SR10-0.20-1% Datasheet, Caddock Electronics Inc. Distributor
SR10-0.20-1% Details Description
Related parts for SR10-0.20-1%
IC PLD 32MC 15NS 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 WW datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 475 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2413 datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.100 8 POS datasheet.pdf
A4 400W 2500P/R INCREMENTAL datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 3POS W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf