XP Power SR10S2V5
SR10S2V5 picture photo
Mfg. Part Number
SR10S2V5
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 3W
Datasheet Download
SR10S2V5.pdf
Availability of SR10S2V5
QUANTITY
SR10S2V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR10S2V5
Internal Part NumberEIS-SR10S2V5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSR
PackagingTube
TypeLinear Regulator Replacement
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation-
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR10S2V5
Related LinksSR10, SR10S2V5 Datasheet, XP Power Distributor
SR10S2V5 Details Description
Related parts for SR10S2V5
RES ARRAY 5 RES 22 OHM 6SIP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF14G/AF14/AFF14G datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A SMD SOT23-3 datasheet.pdf
BOARD BATTERY FOR SR9100 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 14COND 28AWG 1000' datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 44POS 30GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf