Yageo SR1206JR-073R3L
SR1206JR-073R3L picture photo
Mfg. Part Number
SR1206JR-073R3L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
SR1206JR-073R3L.pdf
Availability of SR1206JR-073R3L
QUANTITY
SR1206JR-073R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of SR1206JR-073R3L
Internal Part NumberEIS-SR1206JR-073R3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR1206JR-073R3L
Related LinksSR1206J, SR1206JR-073R3L Datasheet, Yageo Distributor
SR1206JR-073R3L Details Description
Related parts for SR1206JR-073R3L
CONN HEADER 30POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 3.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf