AVX Corporation SR121A181JARTR1
SR121A181JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR121A181JARTR1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A181JARTR1.pdf
Availability of SR121A181JARTR1
QUANTITY
SR121A181JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A181JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR121A181JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A181JARTR1
Related LinksSR121A1, SR121A181JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A181JARTR1 Details Description
Related parts for SR121A181JARTR1
TVS DIODE 45VWM 72.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 40POS VERT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 150V 0605 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.5VC SMD datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 350A 600V 1POLE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
IC ENERGY METER 1 PHASE 20TSSOP datasheet.pdf
FERRITE CORE P N30 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT datasheet.pdf