AVX Corporation SR121A221JAA
SR121A221JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR121A221JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A221JAA.pdf
Availability of SR121A221JAA
QUANTITY
SR121A221JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A221JAA
Internal Part NumberEIS-SR121A221JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A221JAA
Related LinksSR121A, SR121A221JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A221JAA Details Description
Related parts for SR121A221JAA
IC VREF SHUNT ADJ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256BGA datasheet.pdf
SBC CORE II DUO 1.2 GHZ MAX 4GB datasheet.pdf
CAP ALUM 1100UF 20% 100V FLATPCK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.88MHZ LVDS SMD datasheet.pdf