AVX Corporation SR121A391JAR
SR121A391JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR121A391JAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A391JAR.pdf
Availability of SR121A391JAR
QUANTITY
SR121A391JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A391JAR
Internal Part NumberEIS-SR121A391JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.230" (5.84mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A391JAR
Related LinksSR121A, SR121A391JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A391JAR Details Description
Related parts for SR121A391JAR
JUMPER-H1505TR/A3049S/H1505TR 2" datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW SOD123 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 660MA SOT-723 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf