AVX Corporation SR121A470JAA
SR121A470JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR121A470JAA
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR121A470JAA.pdf
Availability of SR121A470JAA
QUANTITY
SR121A470JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR121A470JAA
Internal Part NumberEIS-SR121A470JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR121A470JAA
Related LinksSR121A, SR121A470JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR121A470JAA Details Description
Related parts for SR121A470JAA
SWITCH BLOCK GP SPST-NC 10A datasheet.pdf
Connector Receptacle 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TOOL INSERT 42POS RCPT EUROCARD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG VIOLET 500' datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 12P 200MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 97MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
IGBT 1200V 280A 1147W INT-A-PAK datasheet.pdf
BLOCK-BASE datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf