AVX Corporation SR125E104MAA
SR125E104MAA picture photo
Mfg. Part Number
SR125E104MAA
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL
Datasheet Download
SR125E104MAA.pdf
Availability of SR125E104MAA
QUANTITY
SR125E104MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR125E104MAA
Internal Part NumberEIS-SR125E104MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.150" W (3.81mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.100" (2.54mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR125E104MAA
Related LinksSR125E, SR125E104MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR125E104MAA Details Description
Related parts for SR125E104MAA
RES SMD 20.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC COMPARATOR LP SGL 8-SOIC datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf