AVX Corporation SR151A100JAA
SR151A100JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151A100JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A100JAA.pdf
Availability of SR151A100JAA
QUANTITY
SR151A100JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A100JAA
Internal Part NumberEIS-SR151A100JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A100JAA
Related LinksSR151A, SR151A100JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A100JAA Details Description
Related parts for SR151A100JAA
FIXED IND 15UH 27A 6 MOHM TH datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 14POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
THYRISTOR GATE 400V 0.8A TO92 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.52A 5-DFN datasheet.pdf