AVX Corporation SR151A101JAATR1
SR151A101JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A101JAATR1
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A101JAATR1.pdf
Availability of SR151A101JAATR1
QUANTITY
SR151A101JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A101JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151A101JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A101JAATR1
Related LinksSR151A1, SR151A101JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A101JAATR1 Details Description
Related parts for SR151A101JAATR1
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 26-22AWG GOLD datasheet.pdf
CONN ADAPT TNC PLUG TO BNC JACK datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-18V +/-15VOUT datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 52POS .100" SMD datasheet.pdf