AVX Corporation SR151A150GAR
SR151A150GAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151A150GAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A150GAR.pdf
Availability of SR151A150GAR
QUANTITY
SR151A150GAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A150GAR
Internal Part NumberEIS-SR151A150GAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance15pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A150GAR
Related LinksSR151A, SR151A150GAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A150GAR Details Description
Related parts for SR151A150GAR
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 781 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
RES 56.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.252" NYLON WHITE datasheet.pdf
CABLE 6COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RF PLATE CHOKE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
VARISTOR 73.8V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf