AVX Corporation SR151A151KAR
SR151A151KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151A151KAR
Brief Description
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A151KAR.pdf
Availability of SR151A151KAR
QUANTITY
SR151A151KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A151KAR
Internal Part NumberEIS-SR151A151KAR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A151KAR
Related LinksSR151A, SR151A151KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A151KAR Details Description
Related parts for SR151A151KAR
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED AMBER 24V 16MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SHEET PLYMR 19.1X50.8MM 100/PK datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/10/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V TO262 datasheet.pdf