AVX Corporation SR151A180JAA
SR151A180JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151A180JAA
Brief Description
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A180JAA.pdf
Availability of SR151A180JAA
QUANTITY
SR151A180JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A180JAA
Internal Part NumberEIS-SR151A180JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A180JAA
Related LinksSR151A, SR151A180JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A180JAA Details Description
Related parts for SR151A180JAA
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TRANS PNP 140V 0.5A E-LINE datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8MSOP datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 125NS 8SOIC datasheet.pdf
CARD GUIDE 160MM PLASTIC datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS VERT T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
SBC ATOM Z530PT 1.33 GHZ MAX 2GB datasheet.pdf