AVX Corporation SR151A181KAATR1
SR151A181KAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A181KAATR1
Brief Description
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A181KAATR1.pdf
Availability of SR151A181KAATR1
QUANTITY
SR151A181KAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A181KAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151A181KAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A181KAATR1
Related LinksSR151A1, SR151A181KAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A181KAATR1 Details Description
Related parts for SR151A181KAATR1
RES SMD 196K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 10-DFN datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO-215AA datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf