AVX Corporation SR151A220JAR
SR151A220JAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151A220JAR
Brief Description
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A220JAR.pdf
Availability of SR151A220JAR
QUANTITY
SR151A220JAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A220JAR
Internal Part NumberEIS-SR151A220JAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A220JAR
Related LinksSR151A, SR151A220JAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A220JAR Details Description
Related parts for SR151A220JAR
IC DEBOUNCER SWITCH SGL SOT143-4 datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 3.3/5V 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 8"W datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR RT 7/8 50/3.0% datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf