AVX Corporation SR151A221JARTR1
SR151A221JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A221JARTR1
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A221JARTR1.pdf
Availability of SR151A221JARTR1
QUANTITY
SR151A221JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A221JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR151A221JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A221JARTR1
Related LinksSR151A2, SR151A221JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A221JARTR1 Details Description
Related parts for SR151A221JARTR1
TOOL EXTRACTION HAND JPT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 8-CERDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 2.417K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf