AVX Corporation SR151A271KAR
SR151A271KAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151A271KAR
Brief Description
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A271KAR.pdf
Availability of SR151A271KAR
QUANTITY
SR151A271KAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A271KAR
Internal Part NumberEIS-SR151A271KAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A271KAR
Related LinksSR151A, SR151A271KAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A271KAR Details Description
Related parts for SR151A271KAR
IDC CABLE- ASS14A/ AE14M / X datasheet.pdf
CONN RECEPT 30POS 1.8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SHT MTL SCW FLAT PHIL #4 100/PK datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 100POS GOLD PCB datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
CAP CER 68PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ANT DIPOL WRR 2.5GHZ SMA MALE datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 52MHZ 10TDFN datasheet.pdf