AVX Corporation SR151A391JAATR1
SR151A391JAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A391JAATR1
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A391JAATR1.pdf
Availability of SR151A391JAATR1
QUANTITY
SR151A391JAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A391JAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151A391JAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A391JAATR1
Related LinksSR151A3, SR151A391JAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A391JAATR1 Details Description
Related parts for SR151A391JAATR1
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 10US CMOS 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SHORTING LINK PRE-ASSY 2POLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CNVRTR 2X0.6-2.5V 144BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf