AVX Corporation SR151A391JARTR1
SR151A391JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A391JARTR1
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A391JARTR1.pdf
Availability of SR151A391JARTR1
QUANTITY
SR151A391JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A391JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR151A391JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A391JARTR1
Related LinksSR151A3, SR151A391JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A391JARTR1 Details Description
Related parts for SR151A391JARTR1
CONN HEADER 6POS .100 VERT TIN datasheet.pdf