AVX Corporation SR151A510JAA
SR151A510JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151A510JAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A510JAA.pdf
Availability of SR151A510JAA
QUANTITY
SR151A510JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A510JAA
Internal Part NumberEIS-SR151A510JAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A510JAA
Related LinksSR151A, SR151A510JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A510JAA Details Description
Related parts for SR151A510JAA
CARD GUIDE NARROW NAT 3" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 50A WAFER datasheet.pdf
DIN STANDARD POWER-FORME F datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FLTR 6A M5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf