AVX Corporation SR151A5R6DAA
SR151A5R6DAA picture photo
Mfg. Part Number
SR151A5R6DAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A5R6DAA.pdf
Availability of SR151A5R6DAA
QUANTITY
SR151A5R6DAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A5R6DAA
Internal Part NumberEIS-SR151A5R6DAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A5R6DAA
Related LinksSR151A, SR151A5R6DAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A5R6DAA Details Description
Related parts for SR151A5R6DAA
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 6PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HOOD FRONT ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
JQ RELAY 1 FORM C 9V datasheet.pdf
O RING datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.15UF RADIAL datasheet.pdf