AVX Corporation SR151A5R6DAR
SR151A5R6DAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151A5R6DAR
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A5R6DAR.pdf
Availability of SR151A5R6DAR
QUANTITY
SR151A5R6DAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A5R6DAR
Internal Part NumberEIS-SR151A5R6DAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A5R6DAR
Related LinksSR151A, SR151A5R6DAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A5R6DAR Details Description
Related parts for SR151A5R6DAR
IC DUAL MONO MULTIVIB 16-SOIC datasheet.pdf
IC CUR-MODE PWM CONT 14-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK50H/AE50G/HPK50H datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 13POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf