AVX Corporation SR151A5R6DAR
SR151A5R6DAR picture photo
Mfg. Part Number
SR151A5R6DAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.6PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A5R6DAR.pdf
Availability of SR151A5R6DAR
QUANTITY
SR151A5R6DAR Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A5R6DAR
Internal Part NumberEIS-SR151A5R6DAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A5R6DAR
Related LinksSR151A, SR151A5R6DAR Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A5R6DAR Details Description
Related parts for SR151A5R6DAR
IC SYNC SEPARATOR S-H 50% 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V Y5V 1206 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 6.48MM datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 26POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 37C S 12" WHT JACKS datasheet.pdf