AVX Corporation SR151A821JARTR1
SR151A821JARTR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A821JARTR1
Brief Description
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A821JARTR1.pdf
Availability of SR151A821JARTR1
QUANTITY
SR151A821JARTR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A821JARTR1
Internal Part NumberEIS-SR151A821JARTR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A821JARTR1
Related LinksSR151A8, SR151A821JARTR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A821JARTR1 Details Description
Related parts for SR151A821JARTR1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 576MA 778.5 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 10K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf